previous pauseresume next

در اولین روزهفته پیشگیری از مسمومیت ها: بازدید جمعی از روسا و مسئولین از بخش مسمومیت مراکز آموزشی درمانی نور و حضرت علی اصغر(ع)

امروز سه شنبه ۱ آبان ماه، به مناسبت شروع هفته پیشگیری از مسمومیت ها با شعار «با افزایش آگاهی، مانع مسمومیت دارویی شویم» با حضور دکتر امامی رییس دانشکده پزشکی، دکتر ایزدی رییس مرکز تحقیقات سم شناسی بالینی، 

دکترسامی رییس مراکز آموزشی درمانی نور و حضرت علی اصغر(ع)، دکتر قشلاقی مسئول بخش مسمومیت ها و جمعی از مسئولین و اعضای هیات علمی دانشگاه از بخش مسمومیت ها و قسمت های مرتبط بازدید بعمل آوردند.

دکتر قشلاقی مسئول بخش مسمومیت های مرکز طی گفتگویی ضمن اعلام هفته پیشگیری از مسمومیت ها در(۷-۱ آبان ماه)، گفت: همه ساله این هفته بمنظور افزایش آگاهی مردم و به طبع پیشگیری و کاهش مسمومیت ها در کشور اجرا می شود.

وی افزود: اورژانس مسمومین مراکز آموزشی درمانی نور و حضرت علی اصغر(ع) به صورت ۲۴ ساعته و در تمام روز های هفته به بیماران مسموم ارایه خدمت می نماید، و این مرکز تنها مرکز ی است که دارای بخش تخصصی مسمومین در سطح استان اصفهان و شهرهای مجاور می باشد و روزانه حدود ۲۰ الی ۲۵ بیمار مسموم را پذیرش می نماید.

دکتر قشلاقی در خصوص انواع مسمومیت ها گفت: یک دسته از مسمویت ها، مسمومیت های عمدی یا ارادی هستند که به علت بیماری های روانپزشکی و مشکلات دیگر، فرد آگاهانه اقدام به مسمومیت می نماید، دسته دیگر مسمومیت تصادفی می باشد که بیشتر اوقات در بچه ها اتفاق می افتد و باید در نحوه نگهداری دارو، سموم، مواد شوینده و ... و نیز دور از دسترس بودن آنها برای بچه ها توجه زیادی شود.

 وی مسمومیت از طریق گزش حیوانات مانند مار و عقرب و ... و نیز مسمومیت ناشی از سوء مصرف مواد مخدر، الکل، مواد محرک و ... را از دسته های دیگر مسمومیت ها عنوان نمود.

مسئول بخش مسمومیت های مرکز نور و علی اصغر(ع)، در ادامه اظهار نمود: متاسفانه یک اپیدمی مسمومیت با الکل سمی یا متانول در کشور اتفاق افتاده که بیشتر منطقه جنوب کشور را در برگرفته است اما در اصفهان موارد نادری وجود داشت که نهایتا منجر به مرگ آنها گردید .

دکتر قشلاقی با اشاره به پیشگیری اولیه، ثانویه و ثالثیه بیماران در بحث مسمومیت ها، مهمترین مرحله را پیشگیری اولیه عنوان کرد چراکه برخی از انواع سموم و مسمومیت ها اگر اتفاق بیفتد ممکن است دیگر راه برگشتی برای آنها وجود نداشته باشد، مثل مسمومیت با حشره کش ها، آفت کش ها، جونده کش ها، قرص برنج و ...

وی اظهار کرد: در استان اصفهان با توجه به صنعتی بودن، مسمومیت از طریق انواع سموم صنعتی و کشاورزی شایع و بسیار خطرناک است و بایستی با افزایش اطلاع رسانی و آگاهی دادن به جامعه در خصوص نگهداری و طریقه استفاده از این مواد، از حوادث و مسمومیت های مرتبط، جلوگیری نماییم.

دکتر قشلاقی تصریح کرد: با توجه به حساسیت بحث سموم و دارو، با معاونت غذا و داروی دانشگاه در خصوص ارایه و توزیع انواع سموم و داروها، همکاری و هماهنگی هایی بمنظور ارایه و نظارت بر توزیع آنها شده است.

دکتر قشلاقی بیشترین رده سنی مسمومیت ها را در افراد ۲۰ تا ۴۰ سال یاد کرد که باتوجه به مولد بودن این سنین و موتور محرک جامعه، نیاز به توجه بیشتری دارند، همچنین مسمومیت با دارو ها را شایعترین نوع مسمومیت عنوان کرد.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به بخش روانپزشکی در این مرکز گفت: درحوزه مسمومیت های عمدی با توجه به وجود بخش روانپزشکی در مرکز و مشاوره در این خصوص، مشکلی نداریم اما مهمترین بحث، پیگیری اجتماعی این افراد است که پس از درمان و مرخص شدن از بیمارستان، این افراد مورد پیگیری و توجه اجتماعی قرار بگیرند.

خانم دکتر ایزدی رییس مرکز تحقیقات سم شناسی بالینی نیز طی سخنانی مسمومیت ها را از اورژانس های شایع پزشکی یاد کرد که می تواند منجر به عوارض خطرناکی بر روی اعضای مختلف بیمار و یا حتی مرگ آن و همچنین تحمیل بار اقتصادی برای فرد، خانواده و جامعه داشته باشد.

دکتر ایزدی دلیل نامگذاری شعار امسال هفته پیشگیری از مسمومیت ها را «با افزایش آگاهی، مانع مسمومیت دارویی شویم» با توجه به شیوع مسمومیت های دارویی و لزوم افزایش آگاهی در این خصوص، عنوان و نامگذاری روزهای این هفته را براساس این شعارها بیان کرد:

اول آبان "روز پیشگیری از بروز مسمومیت های ناشی از داروها"،

 دومین روز "پیشگیری از مسمومیت کودکان"،

سومین روز "پیشگیری از مسمومیت ناشی از گازها و منوکسیدکربن"،

چهارمین روز "پیشگیری از مسمومیت با مواد غذایی قارچ ها و گیاهان سمی"،

 پنجمین روز "پیشگیری از مسمومیت با سموم دفع آفات نباتی، مواد شیمیایی (شامل اسید، قلیا و شوینده های خانگی)، فراورده های نفتی و فلزات سنگین مانند سرب ،جیوه و باتری مینیاتوری،...

ششمین روز هفته "مسمومیت ناشی از گزیدگی جانوران سمی"

 و هفتمین روز با عنوان "پیشگیری از مسمومیت ناشی از سوء مصرف مواد مخدر، محرک و الکل"

وی در ادامه افزود: مرکز پژوهش های توکسیکولوژی بالینی و گروه سم شناسی با همکاری گروه های اطفال و روانپزشکی، دانشکده پزشکی، مرکز آموزشی درمانی نور و حضرت علی اصغر(ع) و سازمان شهرداری با تمرکز بر روی آموزش مردم و اطلاع رسانی در خصوص اقدامات عملی و موثر در پیشگیری از مسمومیت ها، در نظر دارند برنامه ای را در روز پنج شنبه ۳ آبان ماه از ساعت ۱۶ الی ۲۱ در ضلع جنوبی پل خواجو اصفهان برگزار نمایند.

شایان ذکر است مسئولین پس از برگزاری جلسه در خصوص ارایه نظرات و راهکار های مناسب در جهت رفع مسائل و مشکلات مربوط به بخش مسمومین و ارتقای کیفیت خدمات، از بخش مسمومین و قسمت های مختلف آن، اتاق بستری ایزوله، اتاق تریاژ، سم زدایی و مونیتورینگ قلبی تنفسی بازدید نمودند.

 

 
 
 

ورود مدير وب سايت

CAPTCHA
این سؤال جهت بررسی این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا نه، و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.