previous pauseresume next

ccu

 

نام بخش:

بخش مراقبت های ویژه قلبی مجتمع خورشید ( CCU نور و CCU المهدی )

رییس بخش های CCU نور و المهدی: جناب آقای دکتر گلشاهی
گروه اموزشی: داخلی قلب بزرگسال
مرتبه علمی :  استاد

آخرین مدرک تحصیلی:

فوق تخصص قلب و عروق
سرپرستار بخش CCU المهدی : سرکارخانم شبنم مهردادی
سرپرستار بخش CCU نور: سرکارخانم مریم ابوالحسنی

 

 

معرفی واحد:

بخش مراقبت های ویژه قلبی مجتمع آموزشی درمانی و پژوهشی خورشید با سابقه ۴۰ ساله در ارائه خدمات ویژه قلبی و عروقی و تربیت پزشکان متخصص قلب و پیراپزشکان و مجاورت در بافت تاریخی شهر ، یکی از قطب های مهم آموزش این رشته و درمان بیماران در سطح کشور می باشد.

مجتمع خورشید دارای ۲ بخش CCU می باشد که که مجموعا با  ۱۸ تخت فعال و با کلیه امکانات و تجهیزات تخصصی و فوق تخصصی به روز و پیشرفته و همراه با دسترسی به داروها و لوازم مورد نیاز در فرآیند درمان بیماران ، آماده ارائه خدمات به هموطنان عزیز از سراسر کشور می باشد.

بخش CCU نور در طبقه سوم ساختمان نور ( ساختمان شماره ۴ ) و بخش CCU المهدی در طبقه همکف ساختمان المهدی و در مجاورت اورژانس قلب و داخلی واقع شده اند.

 

 

از حمله مزایا و امکانات بخش هایمراقبت ویژه مجتمع خورشید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حضور ۲۴ ساعته دستیاران قلب و دسترسی سریع به آنکال قلب و اینتروونشن
  • برخورداری از کادر پرستاری مجرب و آموزش دیده بخش مراقبت های ویژه قلبی

بخش مراقبت های ویژه به بیماران با مشکلات قلبی و عروقی به شرح زیر خدمات تخصصی و فوق تخصصی ارائه می دهد:

  • پذیرش بیماران کد ۲۴۷ ( بیماران با سکته حاد قلبی که در زمان طلایی آن که ۶ ساعت اول بروز سکته می باشد مراجعه می کنند و بلافاصله  تحت آنژیوپلاستی اولیه قرار می گیرند تا از بروز عوارض پس از MI پیشگیری شود.

سکته قلبی حاد به یکی ازمهم ترین عوامل مرگ ومیر در ایران تبدیل شده است ومسئول ا از هر ۵هزار مرگ می باشد.سکته قلبی زمانی اتفاق می افتد که یکی از شریان های خونرسانی به عضله قلب بطور کامل مسدود شده ودر نتیجه بخشی از عضله قلب با کمبود خون یا اکسیژن مواجه می گرددواین کمبود  مرگ سلول های بافت آن نواحی رادرپی خواهد داشت که انفارکتوس نامیده می شود.انفارکتوس یک فوریت پزشکی است وحتی ۱۰دقیقه تاخیر می تواندمهلک ومرگ آفرین باشد. تشخیص انفارکتوس براساس شرح حال و نوار قلب واکوکاردیوگرافی وعکس قفسه سینه وآنژیوگرافی انجام می گرددوپس از تشخیص بایستی درمان شروع شود که درمان دارویی یا جراحی یاآنژیوپلاستی وبراساس شرایط بیمار انتخاب می گردد تا سکته قلبی راتحت کنترل ودرمان دهد.از این رو  این مرکز قابلیت ارائه خدمات آنژیوپلاستی اولیه رامتعهد می شود تاخدمات رابصورت تمام وقت ۲۴ساعته و ۷روزدر هفته جهت این بیماران ارائهنماید تااز عوارض و مرگ ومیرسکته قلبی پیشگیری بعمل آید.

 

مفهوم کد ۲۴۷ : ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته  در پذیرش بیماران سکته حاد قلبی می باشد.)

  • موارد بعد از آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی
  • بیماران دارای درد قفسه سینه
  • نامنظمی ضربان قلب
  • بیماران با علایم حیاتی ناپایدار و مشکلات قلبی – ریوی حاد
  • بیماران دچار نارسایی قلبی
  • پس از تعبیه دستگاه پیس میکر موقت و یا دائم
  • پس از انجام مطالعات الکتروفیزیولوژی ( EPS  ) و ابلیشن

 

 

پیس میکر یاباتری چیست؟

درقلب هر انسانی بطور خودکار انرژی الکتریکی بسیار کوچکی تولید می شودکه سبب انقباضات منظم قلب می گردد.دربعضی از افراد به دلیل بیماری قادر به این کارنیست ودچار انقباضات نامنظم شده لذا از دستگاهیی به نام پیس میکر (باتری قلب)برای تولید این انرژی الکتریکی بسیارکوچک ودرمان بیماری شما استفاده  می شود.

دستگاه پیس میکر شامل یک ژنراتور (باتری)است که درزیر پوست شکم یاسینه کارگذاشته می شود ویک یادوسیمدارد که باتری رابه قلب وصل می کند.جنس این مواد از نوعی است که کاملا برای بدن بی ضرراست.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

ورود مدير وب سايت

CAPTCHA
این سؤال جهت بررسی این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا نه، و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.