previous pauseresume next

اتاق عمل پیوند

 

 

 

معرفی اتاق عمل

 

 

اتاق عمل پیوند بیمارستان آموزشی ، بژوهشی و درمانی خورشید در طبقه دوم ساختمان شماره ۷در حیاط مرکز علی اصـغرقرار دارد.

این بخش از شنبه تا چهارشنبه جهت اعمال الکتیو و اورژانس فعال بوده و روزهای  پنج شنبه جهت واشینگ و ضدعفونی فقط اعمال اورژانسی را پوشش میدهد.

اتاق عمل پیوند دارای ۴ اتاق عمل ، که ۳ اتاق جهت اعمال اورولوژی – پیوند و جراحی عمومی است و یک اتاق جهت اعمال سرپایی - اسکوپی ها و اعمال اورژانسی می باشد ویک اتاق پکینگ که وسایل اعمال  جراحی پس از انجام مراحل شستشو و ضدعفونی و پکینگ ، به CSSD  فرستاده می شود.

 

 

 

 

اتاق عمل این مرکز دارای ۱۰ نیروی اتاق عمل ،۸نیروی بیهوشی ،۲کمک بهیار،۲ خدمه و یک منشی می باشد.

 

 

  • اتاق شماره ۱  به دلیل داشتن دربهای سرب کوبی شده قابلیت انجام اعمال نیازمند اشعه X  را دارا می باشد و اعمال PCNL  در این اتاق انجام می شود.

 

  • PCNL:در این عمل سنگهای کلیه از طریق یک برش یک سانتی متری در پهلو خارج   می شود.یک لوله از طریق این شکاف با راهنمایی اشعه X در کلیه قرارداده  شده  سپس یک تلسکوپ کوچک از طریق این لوله رد شده  تا سنگ دیده و شکسته شود و سرانجام از بدن خارج گردد. این عمل درد بسیار کمتری نسبت به عمل جراحی باز داشته و زمان بستری را کاهش میدهد.

 

  • ازابتدای تاسیس این اتاق عمل دراین مرکز عمل جراحی پیوند کلیه ( زنده و جسد) انجام میگرفته است.

 

 

  • پیوند کلیه:جراحی حساسی است که در آن ، کلیه از شخصی به شخص دیگر پیوند می شود.یک پیوند موفق می تواند کیفیت زندگی را بسیار افزایش داده و بیمار کلیوی از محدودیت های دیالیز رهایی یابد.

  • لاپاراسکوپی:روشی در انجام اعمال جراحی می باشد که با ۳ یا ۴ برش یک سانتی متری و استفاده از دوربین و لنز میتوان جراحی هایی مثل کله سیستکتومی ، ترمیم مری و ... در زمان و با تهاجم کمتر نسبت به عمل باز انجام داد.

 

 

  • اعمال اورولوژی شایع که در این اتاق عمل انجام می شود شامل:

۱)نفرکتومی: برداشتن قسمتی یا همه کلیه به دلایلی چون سرطان ، وجو سنگهای بزرگ ، نارسایی کلیه و عفونت و اهدا

۲)پروستاتکتومی باز: معمولا از سن ۴۰ سالگی به بعد پروستات مردان شروع به بزرگ شدن می کند این موضوع سبب تنگ شدن مجرای ادراری گشته و در نتیجه مثانه به طور کامل تخلیه نمی شود.. زمانی که پروستات خیلی بزرگ شده باشد یا مثانه آسیب دیده باشد انجام عمل جراحی باز نیاز میگردد. به این معنا که بافت پروستات از طریق یک برش ایجاد شده در زیر شکم برداشته می شود.

۳)TURP : تراشیدن پروستات از طریق مجرای ادرار می باشد که شیوه موثری برای درمان بزرگی خوش خیم مختصر تا متوسط می باشد . جراح یک لوله از طریق مجرای ادرار وارد کرده و بافت پروستات را با دستگاه خاصی برمیدارد.

۴)TURB: برداشتن تومورهای مثانه از طریق مجرای ادرار می باشد . در این روش جراح یک لوله از طریق مجرای ادرار وارد مثانه کرده و تومور را برمیدارد.

۵) واریکوسلکتومی :واریکوسل به معنای پر خون شدن و اتساع غیر طبیعی وریدهای طناب اسپرماتیک در بالای بیضه اطلاق می شود .واریکوسلکتومی به معنای بستن این وریدها و شایع ترین عملی است که برای درمان ناباروری در مردان انجام میشود.

۶) هیدروسلکتومی: هیدروسل مایعی است که اطراف بیضه را احاطه می کند و موجب تورم کیسه بیضه می شود. هیدروسلکتومی به معنای برداشتن مایع هیدروسل می باشد. برای این کار جراح برشی را روی کیسه بیضه یا شکم ایجاد میکند و ضمن تخلیه مایع اصلاحات لازم را انجام میدهد.

۷)سنگهای ادراری ( TUL- تعبیه و خروج DJ‏): TUIشامل شکستن سنگ از راه مجرای ادراری با کمترین درد و خارج کردن آن است.گاهی بسته به شرایط عمل ،نوعی لوله به نام DJ که رابط بین کلیه و مثانه می باشد جهت خروج سنگ در بدن بیمار تعبیه می گردد که حدود ۳۰تا ۴۰ روز بعد از عمل ، بیمار باید به صورت سرپایی در بیمارستان اقدام به خروج آن نماید .

۸)انواع اسکوپی(سیستوسکوپی - یورتروسکوپی) : جراح با استفاده از یک لوله باریک از طریق مجاری ادرار مثانه - پروستات و حالب را بررسی می کند.

اعمال جراحی که در این اتاق عمل انجام می گردد شامل :

۱)تعبیه و خروج پرموکت: پرموکت وسیله ای جهت دستیابی به عروق مرکزی بدن که توسط آن می توان درمان همودیالیز را انجام داد.

۲)تعبیه و خروج کاتتر صفاقی: کاتتر با یک جراحی کوچک داخل شکم گذاشته میشود؛حدود۱۵سانتی متر از این لوله خارج از شکم و زیر لباستان باقی میماند و وسیله ای برای اتصال کیسه های مایع دیالیز فراهم می آورد.

۳)فیستول(AVF): اتصال سرخرگ و سیاهرگ که معمولا طی یک عمل جراحی سرپایی و با استفاده از عروق طبیعی خود بیمارجهت انجام همودیالیز انجام می شود.

۴)تعبیه و خروج تراکئوستومی: قرار دادن لوله ای در داخل نای پس از گذشت زمان  مشخصی از اینتوبه شدن بیمار جهت تنفس

 

۵)کله سیستکتومی:  به خروج سنگ و کیسه صفرا به روش باز و لاپاراسکوپی گفته میشود.

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

ورود مدير وب سايت

CAPTCHA
این سؤال جهت بررسی این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا نه، و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.